tapten
20 دی 1401 - 14:45

آشنایی با عملکرد دستگاه تصفیه هوا در افزایش کیفیت هوا

در ادامه با عملکرد ستگاه‌های تصفیه هوا و نقش آن در بهبود کیفیت وضعیت هوا و کاهش ریسک بیماری بیشتر آشنا خواهید شد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در زمان پاندمی کرونا، تأثیر دستگاه تصفیه هوا در رابطه با ویروس‌ها و ذرات معلق در هوا به طور فزاینده‌ای مورد توجه قرار گرفت. اما حتی امروزه و با فروکش موج کرونا همچنان در اتاق‌های بسته ریسک عفونت و مریضی بالا است.

به لطف تکنولوژی بسیار خوب فیلتر دستگاه‌های تصفیه هوا، میزان ترکیبات خطرناک موجود در اتاق کاهش پیدا کرده و غلظت آئروسل (ذرات معلق در هوا) در سطح پایین می‌ماند. بنابراین دستگاه‌های تصفیه هوا برای مدارس، مهد کودک‌ها، ادارات، سالن‌های غذاخوری، مطب پزشکان و همچنین مغازه‌ها مناسب است.

دستگاه‌های تصفیه هوا چه کاری می‌توانند انجام دهند و چه پارامترهایی تعیین کننده است؟

هوای پاک و عاری از میکروب به ویژه در محیط‌های اداری، مراکز عمومی، پزشکی، هتل‌ها و رستوران‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. با این حال، در این مکان‌ها هوای نامطبوع باعث آسیب شده و منجر به مشکلات سلامتی می‌شود.

برخی از عوامل بیماری‌زا، مثل ویروس کرونا، به عنوان جزئی از ذرات آئروسل، وارد هوای اتاق می‌شوند.

در مکان‌های بسته، ریسک آلوده شدن افراد به شکل غیر مستقیم وجود دارد. حتی اگر فاصله اجتماعی و قوانین بهداشتی توسط افراد رعایت شود، این ریسک همچنان وجود دارد.

با استفاده از فیلترهای هپا (HEPA)، به خصوص فیلترهایی با درجه جداسازی بالا، هوا به راحتی فیلتر می‌شود. و ذرات ریز به اندازه چند میکرومتر تصفیه می‌شود.

درجه جداسازی H۱۳: ۹۹.۹۵٪، H۱۴: ۹۹.۹۹۵٪ (ذرات با اندازه ۰.۱ تا ۰.۲ میکرومتر)

دستگاه‌های تصفیه هوا یک اختراع جدید نیست. بلکه با بالا گرفتن شیوع کرونا، سرمایه‌گذاری وسیعی روی این دستگاه‌ها صورت گرفته و اهمیت آن بیشتر شد. استفاده از این دستگاه‌ها در فضاهای بسته، روشی مؤثر برای کاهش غلظت آلاینده‌ها، مواد مضر، آلرژی‌زا، گرد و غبار و عوامل بیماری‌زا است. علاوه بر آن، فناوری‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد. همچنین از نظر میزان جریان هوا، فیلتر و حجم نوع آنها با یکدیگر متفاوت است.

دستگاه‌های تصفیه هوا کیفیت هوا را بهبود داده و ریسک عفونت را در محیط‌های اداری، اتاق‌های انتظار، کلاس‌ها و منازل کاهش می‌دهد. کسی که قصد خرید این دستگاه را دارد، باید اطلاعات کافی در ارتباط با نوع و میزان استفاده داشته باشد.

فیلتر اولیه، کربن فعال، هپا: تکنولوژی مناسب

گزینه‌های فنی مختلفی برای افزایش کیفیت هوا در فضاهای بسته و حذف مواد مضر از هوا وجود دارد: ژنراتور اوزون، تصفیه کننده هوا با یونیزر یا لامپ‌های UCV و تصفیه کننده هوا که بر اساس تهویه هوا و کار با فیلتر کار می‌کند.

دستگاه‌های تصفیه هوایی که سیستم تهویه دارند، جریان هوا را به سمت دستگاه روانه می‌کنند. هوا به داخل و به سمت فیلترها کشیده می‌شود و پس از آن به محیط بازگردانده می‌شود.

ذرات معلق مضر، آلرژی‌زا و گازهای موجود در فضا جذب دستگاه شده و به این طریق کیفیت هوا افزایش پیدا می‌کند. به طور موازی، هیچ ذره مضری در بین این تبادل هوا، از دستگاه ساطع نمی‌شود.

بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلترهای مورد استفاده در جاروبرقی یا فیلترهای قابل شستشوی اولیه کار می‌کنند که می‌توانند ذرات بزرگ‌تر، موی حیوانات و دیگر ذرات را از هوا جذب کند تا توان حفاظت از فیلتر را داشته باشد.

از فیلتر کربن فعال، می‌توان برای جذب ناخالصی‌های گازی استفاده کرد. یک گرم کربن فعال، توان استفاده برای ۱۰۰۰ متر مربع را دارد. بوها، گازها و مواد شیمیایی به دام می‌افتند و در نهایت مهار می‌شوند.

بخش اصلی دستگاه تصفیه هوایی که قابلیت تهویه هوا را دارد، فیلتری است که برای ذرات معلق استفاده می‌شود و به عنوان فیلتر هپا شناخته شده است.

این فیلتر تشکیل شده از نخ‌های پلاستیکی است که بر روی سطحی پشمی بافته شده است. این اثر فیلتراسیون را از طریق بار الکتریکی ایجاد می‌کند.

فیلترهای هپا (HEPA)، انواع مختلفی دارد. اینکه یک فیلتر چه میزان توان جذب ذرات را دارد، به اندازه و سایز فیلتر بستگی دارد.

بر توجه به تأثیرات شناخته شده فیلتر، اندازه استاندارد ذرات بین ۰.۱ تا ۰.۳ میکرومتر است. نکته‌ای که درباره فیلترهای H۱۳ بیان شده این است که تا ۹۹.۹۵٪ ذرات را از هوای محیط حذف می‌کند.

این میزان برای فیلتر نوع H۱۴ به عدد ۹۹.۹۹۵٪ می‌رسد. ذراتی که کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از اندازه ذرات حذف شده هستند، به دلیل دلایل متفاوت فیزیکی حذف می‌شوند.

این موضوع در رابطه با ویروس کرونا هم صدق می‌کند. اندازه ویروس SARS-CoV-۲ تقریباً ۰.۱ میکرومتر است که در طبقه بندی هر دو مدل H۱۳ و H۱۴ جای می‌گیرد.

با این حال، ویروس‌ها همیشه به یک میزبان و ذرات معلق در هوا متصل می‌شوند که به طور قابل توجهی بزرگ‌تر از خود ویروس است. این به این معنی است که دستگاه‌هایی با فیلتر کلاس EPA می‌توانند اکثر ذرات آئروسل را از هوا حذف کنند. زیرا ۹۹.۵٪ مواد معلق را بین ۰.۱ تا ۱ میکرومتر از هوا حذف می‌کنند.

به غیر از ذرات آئروسل آلوده به ویروس، ذرات مضر دیگری مانند گرد و غبار، کنه، موی حیوانات، گازها، بو را نیز از فضای اطراف حذف می‌کند.

رابطه بین اندازه اتاق و میزان جریان هوا: چه دستگاه و برای چه هدفی مناسب است؟

زمانی که حرف انتخاب دستگاه به میان می‌آید، انتخاب اندازه اتاقی که در آن دستگاه استفاده می‌شود به مسئله مهمی بدل می‌شود.

به طور کلی، برای از بین بردن ذرات آلرژی‌زا، پرز و کنه هوای درون اتاق باید ۳ بار در یک ساعت تمیز شود. اما طبق مطالعاتی که در دانشگاه مونیخ صورت گرفته، برای کاهش خطر ابتلاء به ویروس کرونا باید تا ۶ بار در ساعت هوا فیلتر شود.

اگر مساحت اتاق ۶۰ متر مربع و ارتفاع آن ۳ متر است، پس باید ۱۸۰ متر مربع هوا در این مساحت جابجا شود. در این صورت، اگر دستگاه تصفیه هوایی با ظرفیت ۵۵۰ متر مکعب در ساعت استفاده می‌شود، باید به طور ایده‌آل از دو دستگاه در جهت مخالف استفاده شود.

سپس دو سیلندر هوا در اتاق نصب شده که باعث هدایت ذرات معلق به سمت دستگاه‌ها می‌شود. برای دستگاه فیلتر مناسبی باید انتخاب شود (حداقل E۱۱ یا به صورت ایده‌آل H۱۳ و H۱۴).

حتی اگر دستگاه تصفیه هوا به درستی در فضای مدرسه، رستوران و ادارات مورد استفاده قرار گیرد، برای اطمینان از برگشت هوای پاکیزه به محیط نیاز به تهویه منظم و مناسب است.

امکان استفاده روزانه و منظم از دستگاه تصفیه هوا نیز امر بسیار مهمی تلقی می‌شود. بر این مبنا، سطح صدای خروجی از دستگاه نقش مهمی در فضاهای حساس به صدا مانند کلاس‌ها، ایفا می‌کند.

زیرا امکان انتخاب دستگاه زمانی انجام می‌گیرد که صدای خروجی از دستگاه اذیت کننده نباشد. برای مثال حداکثر میزان صدا در حدود ۵۰ دسی‌بل می‌باشد که مانند بلند صحبت کردن است.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 967894